Pire İlaçlama


pire ilaçlama    Pire ilaçlama

Pire ilaçlama işleriniz istanbulun tüm semtlerinde mahallelerinde itina ile yapılır.
Pireler altı  ayağı  bulunan  ve  50 -100 cm zıplayan kan emerek beslenen,kanını emdiği hayvan lardan insanlara hastalık bulaştıran,Yabani hayvanlarda kuşlarda kümes hayvanlarında, evcil hayvanlarda, kedi, köpekte, daha fazla  görülen bir haşere  türüdür. Bir çok pire çeşitleri, vardır. Kedi piresi, Köpek piresi, Toz piresi, Kuş piresi, Pamuk piresi, Su piresi, Pireler,  Kan emen pireler, ve bitki yiyen pireler diye ikiye ayrılır.Pirenin ağız kısmında kan emmesini sağlayan hortumu ve dişi vardır. Pirelerin renkleri siyah,Kahverengi, kızıl,açık kırmızıdır. Pirelerin ortalama  boyları 2- 5 mm dir. Pireler  uçamazlar  tüm hareketlerini yatay dikey olarak ileriye dogru zıplayarak yaparlar. Haşere gurubunda kendi boy ölçüsüne göre en yükseğe zıplayan haşere türüdür. Uzun arka ayakları sayesinde uzağa sıçrarlar. Pire üzerine yapıştığı canlıların kanlarını emerken  aynı  andada bir çok hastalık mikrobunuda bulaştırır. Pire insanda hayvanda olduğu gibi bitkilerdede bulunur. Bitkilerdeki pireler o bitki ismi ile anılır. Pireler yumurtalarını tozlu topraklı alanlara birakırlar. Uygun ısı ortamında  7 -10 Gün içinde olgunlaşırlar. Ortam ısısı yeterli değilse 70 – 90 Güne kadar bu süreç uzayabilir.


Pire kaç yumurta yapar

Boş alanda bulunan Dişi pire günde 20 tane yumurta birakır. Kedi Köpek üzerinde bulunan bir pire, Kanla iyi beslndiği için günde 300 tane pire yumurtası bırakır. İlaçlama yapldıktan sonra pireler 11 gün kadar görülmezler. Pire pupaları ilaçlamadan etkilenmezler. Pireler kozalar ‘dan çıktıktan sonrada tekrar bir ilaçlama yapılması gerekebilir.Pireler yumurta bırakmaları için kan emmeye ihtiyaç duyarlar. Bundan dolayı gördükleri  her canlıya atlayıp kan emerler. İnsan kedi köpek üzerine çıkıp böylece evlerimize gelirler. Geceleri ısırırlar insanı uyutmazlar. İnsan vucudunda noktalar halinde ısırık izleri ve çamaşırlarda kahverengi pislik lekelerini görebilirsiniz. Pireler daha çok hayvanların bulunduğu ve dinlendiği yerlerde daha çok görülür.


YOĞUN PİRE VARSA BACAKLARINIZ AŞAĞIDAKİ RESİMDE OLDUĞU GİBİ PİRELERLE DOLAR

                     

Pire resimleri

      pireden nasıl kurtulurumpire resmi

 Pire çeşitleri

Pire çeşitleri çok pire çeşidi pire türleri bulunur. Her pire türü değişik yerde yaşar. Her pire üzerinde bulunduğu canlının
ismi ile anılır. Örneğin kedi piresi gibi en çok insanları rahatsız eden pire çeşitleri şunlardır. Kedi piresi, Köpek  piresi, Kuş piresi, Tozpiresi, Su piresi, İnsan piresi, ve Pamuk piresidir.

Pireler ne kadar yaşar?

Pire ne kadar yaşar diye merak ediyorsanız pirelerin cinslerine göre bu süre değişmektedir. Pireler ortalama 
22- 30 ay kadar yaşarlar. Doğu ve güney doğu gibi soğuk  memleketlerde dahada az yaşarlar. pireler  sıcak iklimi  severler. Bazı pire türleri kışında görülür.

–     –    

Kedide pire

kedide pire nasıl temizlenir

Kedide pire nasıl temizlenir
Kedide pire nasıl temizlenir hemen anlatıyorum Leğen içine 5 litre kadar pet su şişesi dolusu ılık su koyun sonra leğene 1 çay bardağı dolusu BLOTİC marka daldırma emilasyon konsantre kedi pire temizleme ilacı dökün bunu eczanelerde bulamazsınız bazı veteriner dükkanlarında pet shoplarda satılır. Bu ilacın yerini hiç  bir  ilaç tutmaz ne pire spreyi  nede  pire tasması, veya  hayvana  enseden  yapılan aşı hepsi hikayedir yaramaz. Biz 30 yıldır ilaçlama işini yapıyoruz.Leğendeki suyu iyice karıştırın şimdi kediyi leğene sokun ve 2-3 dakika kadar elinizde kedinin her tarafına mesaj yapıyormuş gibi bici bici yıkayın. Sonra o suyu alafranga tuvalete dökün şifonu çekin.

Şimdi evdeki pire nasıl temizlenir. Bunun içinde bir ilaçlama firması veya bizi çağirin evi pireye karşı ilaçlatın.
Kediye sıkılan  BLOTİC kedi  pire temizleme  ilacı pireleri bayıltır öldürmez  yanı bu ilaçla evdeki pireleri ilaçlayıp öldüremessiniz.

İŞLEM DAHA BİTMEDİ
Kedi ertesi gün veteriner hekime götürülür iç ve dış parazıt iğneleri yapılır.
10 Gün sonra tekrar veterinere gidilir karma aşısı yapılır. herşey tamamdır.


NOT Bu ilaçla kedi, köpek, koyun, keçi,at,eşek, yani her hayvan üzerindeki pireler temizlenir.Yanlız hayvanı bu ilaçla yıkadığınızda pireler yere dökülecektir bu sefer yerleri ilaçlamak gerekir.Yoksa pireler o yerden tekrar etrafa dağılırlar. Bunuda sizler için insanlık için sevabına yazdım.

Kedi piresi

Kedi piresi kedi üzerinde yaşadığı için bu ismi almıştır. Pire türlerinin en ufağı kedi piresidir.
Bu pire daha çok açık arazide apartman bodrumunda kömürlüklerde çatı arasında  ve kedilerin dolaştığı apartman bahçesinde kedi piresi görülür. Buralardan geçen insanın anında paçalarını sararlar. Bu pire aşırı üreyen pire türüdür. Bulunduğu yerde uygun sıcaklığın olduğunda çabucak çoğalırlar.Evde kediniz varsa üzerinde pire görürseniz mutlaka veteriner hekime götürüp kedi ilaçlatılmalı ve hemen ardından ev pire ilaçlama firması na pireye karşı ilaçlatılmalıdır.

Pireler nasıl ürer?
Pireler ilkbahar ve yaz aylarında daha çok ürerler. Pireler yumurtalarını çevreye apartman bahçesine
ve apartman bodrumuna evlere duvar diplerine tağuk kümeslerine hayvan ahırlarına mağalara üzerinde yaşadığı canlının (kedide kedi piresi,Köpekte, köpek piresi,kuşda kuş piresi tağuk tilki kurt ayı eşek, at keçi, koyun gibi hayvanların tüyleri arasına bırakır. Pire yumurta larva pupa ve ergin dönem şeklinde 4 evrede hayatını sürdürür. Yumurtadan çıkan yavruların gözleri görmediği için kıl tüy deri döküntüleri ile karınlarını  doyururlar ve böylece gelişirler. Erginliğe ulaşıncaya kadar kan emmezler. 3 haftadan sonra ergin döneme ulaşır ve kan emmeye başlarlar. Kan emen pire 24 saat içinde yumurta bırakmaya başlar bir seferde 15- 25 civarında  yumurta bırakır.

Bacaklarda pire ısırıkları

   


Pireler
Pire ısırması pireler en çok insanın dizden aşağı olan bölgeleri ısırmayı severler. Pireyi ve pire ısırıkları farkettiğiniz anda telaşa  kapılmayın  bir ilaçlama firması veya bizi çağırın , pireli  bölgeleri  ilaçlatın  bu  dertten  kurtulun  Pire  üzerine çıktığı insanın  veya hayvanın kanını emerek beslenir. Üzerinde bulunduğu canlıyı birkezdeğil defalarca ısırır Pire ısırığı vakalarında deride ortalama 5 cm civarında dairesel  RESİMDE GÖRDÜĞÜNÜZ GİBİ kabarma şiddetli kaşıntı ve alerji kızarıklık oluşur. Isırıklar 24 saat içinde sertleşir. Sürekli kaşınma sonucunda ısırık yara bölgesi enfeksiyon kapabilir. Pamuğa birazcik kolonya sürüp ısırıkların üzerine kolonyalı pamuğu sürün kaşıntınız biraz azalacaktır ama bu geçici bir çözümdür köklü cözüm pireli olan yerleri ilaçlatıp yok etmektir.

Pireler  en çok hangi mevsimde görülür?

Pireler sıcak yaz aylarını ve sıcağı çok severler  bu yüzden yazın pireler daha çok yoğun görülür. Kışın  pire olmazmı diyeceksiniz kışında yazın olduğu gibi yoğun olmasa bile tek çıft görülür. Biz kışında pire ilaçlamalarına  gittiğimiz için ordan  biliyoruz. Yaz  aylarında  4. ay ile 10. ay arasında pire ilaçlama işlerimiz çok yoğun oluyor.
Kolda pire ısırığı

        –

Pireler nerden gelirler?

Apartman bahçesinde veya etrafında kedi köpek dolaşıyordur veya bodrumunuza kedi girmiş yavrulamıştır. Kediler yavru yapınca hastalık geçirirler yada yavru yapmadan da hastalık geçirirler iyileşirken vucud dışına sıvı  salgı salgılarlar bu sıvı salgı kuruyunca pireye dönüşür. Pireli yerden geçerken pireler anında pantolon  paçalarınıza  çıkarlar. Sizde  farkında  olmadan  eve  veya  işyerine  taşırsınız 18 dakika kadar paçalarınızda dururlar sonra yorulup yere atlarlar.

Pirenin zararları

Pirenin zararları şunlardır. Pire üzerine şıçradığı canlının kanını emen bir haşere grubudur. Pireleri ilkbahar yaz son bahar aylarında çok sık görebilirsiniz. Pire ısırdığında deride şiddetli kaşıntı yanma ve tahriş görülür. Örneğin farenin  kanını emen  pireler  faredeki tehlikeli  mikropları bulaştırırlar. Pireli alanlar derhal ilaçlanmalıdır. Ölümcül hastalık olan VEBA dan başka tifus, dizanteri, alerjik hastalıklar humma mikrobu gibi hastalıkları bulaştırırlar. Ortaçağda Farelerden veba hastalığını insanlara bulaştıran ve avrupa nüfusunun dörtte birinin ölümüne sebeb olanda pirelerdir

Sırtta pire ısırıkları 


                                   

Pire nasıl beslenir?     

Tüm pire çeşitleri sadece kan emerek beslenirler. Üzerinde bulunduğu canlının (insan veya hayvanın ) iştahlı
bir şekilde kanını emerler. Rahatsız edilmemek için üzerinde bulunduğu canlının daha çok uyku saatlerini bekleyip uyuduklarında kan emmeye başlarlar. Karnı doyan pireler bir köşeye çekilip ıstırahat ederler.

Pireler nerde yaşar?

Sıcak yaz aylarında az güneş gören yerlerde bina tavan  çatı aralarında apartman bodrumlarında  kuş

yuvalarında kümeslerde kedi köpekte  ve kumlu tozlu yerlerde yaşarlar. Sürekli kan emerler .Yoldan
geçerken anında pantolon paçalarınıza 40-50 tane pire çıkar öylece siz hiç farkında olmadan gittiğiniz
eve veya işyerine taşırsınız

Belde pire ısırıkları