Kalorifer böceği


       Kalorifer böceği   
 

Kalorifer  böceği küçük yapılı omurgasız baş ucunda iki anteni olan altı bacaklı bir böcektir. Dünyanın her yerinde bulunur. Bu böceklerin boyları 1-4 cm arasında değişir.  Erkeklerin  sırt kısmında dış etkenlerden koruyan sert kanatları bulunur.   Kanatlarını  uçmak  için kullanmazlar.Çok hızlı hareket ederler. Günün büyük bir kısmını dinlenerek  geçirirler. Geceleri beslenmek için yiyecek ararlar Bu böcekler üzerinde mükemmel bir doğal radar sistemi vardır. Bu radar sayesinde Yiyeceklerin yerlerini kolaylıkla bulurlar. Işıkta  ve  aydınlık yerlerde   dolaşmaktan hoşlanmazlar. Bu böcekler çok hızlı üreyen böcektir. Yumurtalarını, duvar çatlaklarına, tahta veya parke altlarına, buzdolabı elbise dolabı,  çamaşır ve  bulaşık makinesi altlarına  insanın göremeyeceği yerlere duvar diplerine, atık sukenarına, kenar kuytu yerlere yumurtalarını bırakırlar. Bir kapsülde ortalama 16 – 38 civarında yumurta (yavru böcek) vardır. Toplu halde yaşarlar yalnız yaşamayı hiç sevmezler. 

                       

         1 – Birçok insan neden gıda zehirlenmesinden hastaneye kaldırılıyor ?

                  

Böcekler lağımlardan ve mutfak banyo lavabo deliklerinden, pis yerlerden geldikleri için bir çok hastalık mikrobunu  birlikte getirirler. İnsanlara birçok hastalık bulaştırırlar. Bu hastalıklar insanlara , yıkamadan yenen sebze ve meyvelerden ve ağzı açık kaplarda bulunan gıdalardan geçmektedir . Bu böcekler yiyeceklerimize salyalarını, dışkılarını bırakırlar. Çok yedikleri açıktaki besinler üzerine de kusarlar. Bütün bunlar gıda zehirlenmelerine yol açar. Hastanede mide yıkanınca sorun kalmaz

KENDİNİZ İLAÇLARSANIZ NASIL SONUÇ ALIRSINIZ
Kalorifer böcek ilaçlama işi göründüğü kadar kolay değildir. Kendiniz  ilaçlarsanız  aksine böceklerin bağışıklık sistemi arttığı için hiç  başarılı olamassınız. Marketten  aldığınız  ilaçlarla  spreylerle veya tarım  ilaçlarıyla ilk ilaçlama yaptığınızda böceklerin yüzde 95 şi ölürler. Yirmi  gün  sonra yumurtadan çıkan yavru böceklerle  eviniz  hiç  ilaçlanmamış gibi böceklerle dolar. Bundan sonraki ilaçlama yaptiğinizda böcekler bağışıklık kazandığı için azı ölür çoğu kalır. Her işi işin uzmanına yaptırmak gerekir. Bizi arayınız.

 Aşağıda açık – kahverengi böcekler   = Hamam böceği’ dir
 Aşağıda Koyu kahverengi  böcekler  = Kalorifer böceği’dir
Aşağıda Siyah ve Koyu siyah böcekler  = Karafatma’ dır.

   

    
    
      

   SIKÇA SORULAN SORULAR
Aşağıdaki sorularla birlikte, cevaplarını da aşağıda göreceksiniz 

Birçok insan neden gıda zehirlenmesinden hastaneye kaldırılıyor ?
Kalorifer böcekleri hangi hastalıkları taşır ve bulaştırırlar ?

Kalorifer böcekleri ev ve işyerimize nerelerden gelirler ?
Kalorifer böcekleri çok sıcakta ve soğukta yaşar mı ?

Kalorifer böcekleri uzaktan yiyeceklerin yerini nasıl bulurlar ?
Kalorifer böcekleri insanı ısırır mı sokar mı ?

Kalorifer böcekleri aç susuz ne kadar yaşar ?
Kalorifer böceklerinin diğer isimleri nelerdir ?

Kalorifer böcekleri yumurtalarını nerelere bırakır ?
Kalorifer böcekleri daha çok nerelerde görülür ?

Kalorifer böceklerini hangi mevsimde ilaçlatmak daha uygundur ?
Kalorifer böceğinin üzerinde gezdiği gıdalar atılmalı mıdır ?

Kalorifer böcekleri ne yerler ?
Kalorifer böcekleri nasıl ürerler ?

Kalorifer böcekleri nerelerde yaşarlar ?
Kalorifer böcekleri ilaçlamasını kendim yapsam nasıl sonuç alırım ?

Böcekler insana ne gibi zarar verirler ?
İstanbul’un her semtine hertürlü böcek ve fare ilaçlama servisiniz varmı ?

Tek daire ile toplu daire ilaçlama fiyatlarınız aynı mıdır ?
Evimi, işyerimi ne kadar süre ara ile ilaçlatmam gerekir ?
Evimde işyerimde  1- 2 haşere görürsem ne yapayım ?

Bir çok insan neden gıda zehirlenmesinden hastaneye kaldırılıyor.? 
Böcekler lağımlardan ve mutfak banyo lavabo deliklerinden, pis yerlerden geldikleri için bir çok hastalık mikrobunu birlikte getirirler. İnsanlara birçok hastalık bulaştırırlar. Bu hastalıklar insanlara, yıkamadan yenen sebze ve  meyvelerden ve ağzı açık kaplarda bulunan gıdalardan geçmektedir . Bu böcekler yiyeceklerimize salyalarını, dışkılarını bırakırlar. Çok yedikleri açıktaki besinler üzerine de kusarlar. Bütün bunlar gıda zehirlenmelerine yol açar. Hastanede mide yıkanınca sorun kalmaz.

Kalorifer böcekleri hangi hastalıkları taşır ve bulaştırırlar.?
1 – Gıda zehirlenmeleri
2 – Dizanteri mikrobu
3 – Astım mikrobu
4 – Pnomoni
5 – Verem mikrobu
6 – Alerjik hastalıklar
7 – Hepatit virüsü
8 – Atrax
9 – Mantar hastalığı
10 – Bir çok deri hastalığı

Kalorifer böcekleri evlerimize işyerimize nereden gelirler.?


Evlerimize,işyerimize, aldığımız eşyalar ve paketlerle, açık kapı ve pencereden, kapı altlarından lağım ve mutfak ve banyodaki lavabo boşluğundan tuvalet banyo penceresinden gelirler. Bu böcekler pis yerlerden geldikleri için bir çok mikrobu birlikte getirirler. .

Kalorifer böcekleri çok sıcak ve soğukta yaşarmı.?
Bu böceklerin bünyeleri çok sağlamdır. 40- 50 derece sıcağa ve eksi 30 derece soğuğa dayanıklıdırlar. Radyo aktif maddelere ve radyasyona da dayanıklıdırlar.

Kalorifer böcekleri uzaktan yiyeceklerin yerini nasıl bulurlar.?
Bu böceklerin üzerinde doğal mükemmel bir radar sistemi vardır. Bu radar sistemi sayesinde hem yiyeceklerin yerini bulurlar hem de kendilerine gelecek tehlikeyi algılayıp savunmaya geçerler. Radar sayesinde yaşadıkları ortama gelen yabancıları o ortamın yerlilerinden kolayca ayırt edebilirler. Bu radar sistemi karıncalarda vardır.

Kalorifer böcekleri insanı ısırırmı sokarmı.?
Hiçbir hamam böceği, kalorifer böceği, karafatma, kesinlilkle insanı ısırmaz veya sokmaz.

Kalorifer böcekleri aç susuz ne kadar yaşarlar.?

Hiç yiyecek bulamadıklarında yemeden 1 ay su içmeden 10 gün yaşarlar.

Kalorifer böceğinin diğer isimleri nelerdir.?
Hamam böceği, kalorifer böceği, oryantal hamam böceği, Alman hamamböceği, Amerikan hamamböceği, karaböcek, halk arasında bu isimlerle anılırlar.

Kalorifer böcekleri yumurtalarını nerelere bırakırlar.?

Bu böcekler yumurtadan çıkarlar. Nemli ve ılık yerlere yumurtalarını bırakırlar.Bu ortamlarda, yumurtanın gelişmesini sağlar. Duvar çatlaklarına, tahta veya parke altlarına, buzdolabı,elbise dolabı, çamaşır ve bulaşık makinesi altlarına kenar ve kuytu yerlere yumurtalarını bırakırlar.

.

.

Kalorifer böcekleri daha çok nerelerde görülür.?

      

Evlerde, mutfaklarda, lokantalarda, banyo ve fırınlarda, musluk, banyo, lavabo çevresinde, nemli olan yerlerde, bahçedeki logar kuyularında, kapalı ve açık alanlarda, bu böcekler her yerde bulunur.


Kalorifer böceklerini hangi mevsimde ilaçlatmak daha uygundur.?

Hiç fark etmez yazında kışında ilaçlama yapılabilir. Biz dışarıda yollarda 10cm  kar varken ilaçlama yapmak için adreslere gidiyoruz.


Kalorifer böceklerinin üzerinde gezdiği yiyecek içecek atılmalımı.?

    

Evlerimize lağımlardan ve mutfak, banyo, lavabo deliklerinden pis yerlerden geldikleri için, bir çok hastalık mikrobunu da birlikte getirirler. İnsanlara bir çok hastalık bulaştırırlar. Bu hastalıklar insanlara yıkamadan yenen sebze meyvelerden ve ağzı açık kaplarda bulunan yiyeceklerden geçmektedir.Bu böcekler yiyeceklerimize salyalarını dışkılarını bırakırlar. Çok yedikleri açıktaki besinler üzerine de kusarlar. Bütün bunlar gıda zehirlenmesine yol açar.

Kalorifer böcekleri ne yerler.

Evlerde bulunan sebze ve meyvelerden, üzeri açık olan her türlü yiyeceklerden yerler. Ufak böcekleri karıncaları yerler. Hiç yiyecek bulamadıklarında hiç bir şey yemeden 1 ay yaşarlar.

Kalorifer böcekleri nasıl ürerler.?
Bu böceklerin üremesi, yumurtadan çıkma şeklinde olur. Bir kapsülde ortalama 16 – 38 arasında yumurta  (yavru) böcek bulunur. Yumurtalarını, kimsenin göremeyeceği duvar çatlaklarına, tahta parke altlarına, buzdolabı, elbise dolabı, çamaşır ve bulaşık makinelerinin altlarına kenar ve kuytu yerlere bırakırlar.

Kalorifer böcekleri nerelerde yaşarlar.?
Bina içlerinde ve Açık alanlarda, özellikle besinlerin çok olduğu yerleri tercih ederler.Bu böcekleri kırsal alanlarda, su kenarlarında ağaç diplerinde ormanlarda da görebilirsiniz. Gündüzleri yuvalarında saklanırlar arada bir dışarıya çıkarlar.Daha çok geceleri aktiftirler, hem yiyecek ararlar, hem de gezerler

Kalorifer böceklerini kendim ilaçlasam nasıl sonuç alırım.?

  

Kendiniz mücadele ederseniz aksine böceklerin bağışıklık sistemi arttığı için hiç başarılı olamazsınız. Marketten aldığınız ilaçlarla spreylerle, veya tarım ilaçlarıyla ilk ilaçlama yaptığınızda böceklerin % 70’i ölürler. 20 gün sonra yumurtadan çıkan yavru böceklerle eviniz, hiç ilaçlanmamış gibi böceklerle dolar.  Aksine kendi yaptığınız 2. ilaçlamada ise, böceklerin sadece, % 20’si ölürler. % 80’i kalır.Bundan sonraki  yaptığınız ilaçlamalarda da, AZI ÖLÜR ÇOĞU KALIR her işi işin uzmanına yaptırmak gerekir.

Böcekler insana ne gibi zarar verirler.?
Böcekler hastalık taşırlar ağzı açık gıdalarımıza salyalarını bırakırlar çok yedikleri ağzı açık kaplar içine de kusarlar buda insanda gıda zehirlenmelerine neden olur. Görüntüleri bile insanı iğrendirir.

İstanbul’ her semtine hertürlü böcek ve fare ilaçlama servisiniz varmı ?
Evet vardır.Her semte(  tuzla ve yalova silivri hariç) 7 gün 24 saat servisimiz vardır. Fiyatlarımız her semtte aynı fıyat tır değişmez.

Tek daire ile toplu daire ilaçlama fiyatlarınız aynımıdır ? 
Hayır aynı değıldır. Toplu daire ilaçlamalarında yarı yarıya fiyat indirimi yapılır.

Evimi, işyerimi,ne kadar süre ara ile ilaçlatmam gerekir.?
Altı ayda bir olmassa   En az yılda bir kez ilaçlama yaptırmanız gerekir.

Evde işyerinde 1-2 haşere görürsem ne yapmalıyım.?
Böcekler iyice çoğalmadan ilaçlama yaptırmanız daha mantıklı olur.


Zafer Mühendislik İlaçlama Haşere