İlaçlama Çeşitleri


İlaçlama çeşitlerikokulu ilaçlama

1-Kokulu ilaçlama ———–Bu sayfada aşağıda

2-Jel ilaçlama —————-Bu sayfada aşağıda

3-Kokusuz ilaçlama ———Bu sayfada aşağıda

KOKULU İLAÇLAMA

Kokulu böcek ilaçlama,haşere ilaçlama tüm haşereleri kısa sürede öldürür. Haşerelerin çok yoğun olduğu yerlerde kokulu ilaçlama yapılması gerekir. Kokulu böcek ilaçlama ,camsil spreylerinin suyu püskürttüğü gibi Aşagıdaki resimdeki gibi  SIRT POMPASI  ile veya üstte  resimde  gördüğünüz  gibi  MOTORLA  sis duman şeklinde yapılır.  Koku  temasıyla haşereleri öldürdüğü için kapı ve pencereler kapatılmalıdır.  Mutfak  eşyalarını  tabak  tencere  vb .eşyalar kaldırılmalıdır. Açıktaki yiyecek  içecek kaldırılmalı kokulu ilaçlama yapılan yerde insan ve hayvan olmamalıdır.  ilaçlanan yer 2-3 saat kapalı kalmalı daha sonra 1-2 saat havalandırma yapılmalıdır. İlaçlanan yeri havalandırırken dışarıda beklenmelidir. İçeride durursanız içerideki gazlı ölü hava sizi zehirler.

Kokulu ilaçlama yapılırken içeride durabilirmiyim?

Kokulu ilaçlama yapan ekibimiz ilaçlama maskesi kullanmaktadır. Siz kesinlikle içeride duramassınız. Eviniz veya işyeriniz ilaçlanırken siz  daire kapısı dışında beklemelisiniz.

Kokulu ilaçlama öncesinde neleri kaldırmalıyım.?

Mutfaktaki açıktaki yiyecek içecek gıdalar kaldırılmalıdır. Makarna paketi, Pirinç paketi, diğer benzeri gıda paketleri ve üstü delikli tuzluk kabı üstü delikli baharat kapları kullandığınız içtiğiniz ilaç paketleri nisaşta paketleri, ayçiçek yaği bidonları ve üzeri delinmiş sıvı yağ tenekesi, mutfak eşyaları tabak tencere çatal kaşık kepçe gibi mutfak ekipmanlarının kaldırılması gerekır. Veya ilaçlamadan sonra sıvı bulaşık detarjanı ile yıkanması gerekir. NOT: Açık balkonunuz varsa üstteki yazılan ( gıdaları ve tabak  tencere) malzemeleri balkona koyabilirsiniz. Balkonunuz kapalı  ise  oraya koyamassınız. Marketten 4 – 5 tane  büyük  çöp poşeti alın bunlara doldurun poşet ağızlarına hiç hava almayacak biçimde sıkıca  düğüm atın.

Kokulu ilaçlamadan  sonra  nelerin yıkanması gerekir.?

El yüz ve banyo havluları başınızı koyduğunuz yastık kılıfları 9 Yaşından küçük çocukların tüm giysileri kapalı dolaplarda veya çekmecelerde olsa bile ilaç orayada girer elbiselere nufuz eder. NOT:  Tüm  üsteki  yazılanları  yıkayacağınıza  marketten  büyük boy çöp pöşeti alıp poşetlere doldurup ağızlarını hava almayacak BİÇİMDE (şekilde) bağlarsanız yıkamanıza hiç gerek kalmaz.

Kokulu ilaçlamadan sonra temizlik yapmam gerekirmi.?

Kokulu ilaçlama yapıldıktan sonra ilaçlanan yer 2-4 saat kapalı tutulur. Daha sonra içeriye girip hiç nefes almadan tüm pencereler açılır. Perdeler tüller tamamen kenarıya çekilir. 1-2 saat havalandırdıktan sonra masa ve mutfakta fayans üzerleri, mutfak dolap içleri ve dolap kapıları,ayak basılan yerler sabunlu sicak suyla silinir.    not:Kapı çerçeveleri fırın ve buzdolabı arkaları süpürkelikler 15 gün silinmemelidir. Amaç ilacın kalıcı tesiri sayesinde dışarıdan gelen ve yumurtadan çıkacak böceklerinde ilaca temas etmesini sağlayıp onlarında ölmesidir.

Kokulu ilaçlamada evcil hayvanları ne yapmalıyım.?

İlaçlanan alan dışına çıkarın . Evde işyerinde akvaryumunuz varsa onuda dışarıya çıkarın. Akvaryum dışarıya çıkartılamayacak kadar büyükse islak battaniye veya islak havlu ile üzeri hava almayacak şekilde örtülür.

Kokulu ilaçlamada kapılar pencereler kapatılmalımı?

Bu ilaçlamada haşereler koku teması ile yani nefes alarak öldüğü için tüm kapılar pencereler örtülmelidir.

Kokulu ilaçlamadan sonra evi kaç saat kapatmalıyım?

Kokulu böcek ilaçlama yapıldıktan sonra ilaçlanan yer 2-4 saat kapalı kalmalı daha sonra gelip içeriye girip hiç nefes almadan pencereleri açınız.  Hava girişini engellememesi için perdeler tülleri tamamen kenarıya çekiniz. Bir iki saat havalandırın  İlaçlanan yeri havalandırırken siz dışarıda beklemelisiniz. Nasılsa camlar açık diyerek içeride durursanız içerideki kokulu gazlı ölü hava sizi zehirler.

Kokulu ilaçlama öncesinde çocuk oyuncaklarını ne yapayım.?

Kokulu ilaçlamadan önce çocuk oyuncaklarını marketten büyük çöp poşetleri  alıp içine doldurup poşet ağızlarını hava almayacak biçimde  sıkıca bağlayın. Daha sonra bu oyuncaklar hiç yıkamadan gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

jel ilaçlama

JEL İLAÇLAMA

Jel ilaçlama Hamam böceği, Kalorifer böceği, Karafatma, Oryantal hamam böceği, Amerikan hamam böceği, Kakalak, gibi böcekler için ideal bir ilaçlama dır. Jel ilaçta kendine has güzel bir koku vardır sürüldüğü yerden böcekleri kendine çeker. Gündüzleri yuvalarında saklanan böcekler bu kokuyu alınca dayanamaz gel ilacı yerler. Yuvasına gidip orada ölürler. Ölen bu böceğide diğerleri yerler böylece zincirleme olarak ölürler. Jel ilaç uygulamasında insanların ilaçlanan  yeri  terketmelerine gerek yoktur . Jel ilaçta hiç koku yoktur. Jel ilacın sürüldüğü yerler  kesinlikle  silinmemesi gerekir. Bu ilaçlama 2000  senesinde türkiyede kulanılmaya başlamıştır.  Daha  önceleri  bilinmiyordu. Çevreye  ve  insan sağlığına hiç bir zararı yoktur.  

JEL İLAÇLAMA YÖNTEMİNDE

1-İnsana ve evcil hayvanlara kuş, Akvaryum, Kedi, Köpeğe,hiçbir zararı yoktur

2–Hiç kokusu yoktur bü yüzden insana ve evcil hayvanlara zararı yoktur.

3–Kapı ve    pencereleri   kapatmanıza  gerek  yoktur.

4–İlaçlanan yeri terketmenize gerek yoktur. Ama gezmek istıyorsanız çıkabilirsiniz.

5–Jel ilacın sürüldüğü yerler kesinlikle silinmemesi gerekir. Mademki Silecekseniz niçin yaptırıyorsunuz.

6–Jel ilaçlama öncesinde herhangi bir hazırlık yapmaya,  Jel ilaçlama sonrasında herhangi bir temizlik yapmaya hiç gerek yoktur

7–Jel ilaçlamada çocuk oyuncaklarını örtmeye veya saklamanıza gerek yoktur.

8–Jel ilaçlamadan önce  tabak çanak tencere tava bardak kaşık çatal gibi tüm mutfak eşyalarını kaldırmanıza yada Jel ilaçlamadan sonra yıkamanıza  hiç gerek yoktur.

9–Jel ilaç elektrikli cihazlarada sürülebilir cihaza zarar vermez.

Hangi ilaçlamayı yaptırırsam hazırlık ve temizlik yapmama gerek yoktur.?

Jel ilaçlama yaptırırsanız ilaçlamadan önce mutfak eşyalarını kaldırmak gibi hazırlık yapmanıza, İlaçlamadan sonrada tüm mütfak eşyalarını yıkamanıza gerek yoktur. kokusuz ilaçlama 

KOKUSUZ İLAÇLAMA

Kokusuz ilaçlama sol yandaki resimde gördüğünüz gibi SIRT POMPASI ile püskürtme şeklinde yapılır. Kokusuz ilaçlama yapılmadan  önce hazırlık  yapmanıza gerek yoktur sadace  mutfak  dolabı  içindeki ağzı açık gıdalar kaldırılır. Siz evinizde otururken veya işyerinizde çalışırken de kokusuz  ilaçlama yapılabilir. Kokusuz ilaçlama bittikten sonra herhangi bir temizlik vs. yapmanıza  gerek yoktur. Bu ilaçlamada evden veya işyerinizden ayrılmanıza gerek yoktur. İlaçlanan yeride kapatmanıza gerek yoktur. Kokusuz ilaçlamanın diğerlerinden farkı kokusuz olmasıdır. Evcil hayvanlarında ilaçlanan yere fazla  yaklaşmadığı taktirde sorun olmaz.Evinizde misafir varken kokusuz ilaçlama yapılabilir. İşyerinizde siz çalışırken mesai saatlerindede kokusuz ilaçlama yapılabilir. DİKKAT: Bu ilaçlamayı yaparken çok dikkatlı olmak gerekir.kesinlikle ilaç gıda maddelerinin  üzerine sıkılmamalıdır. Kokusuz ismi sizi yanıltmasın buda diğer ilaçlar kadar zehirlidir. İlacın temas ettiği gıdalar hemen atılmalıdır. Aksi takdirde ölüme yol açabilir.

Kokusuz ilaçlamanın sakıncaları nelerdir.?

Kokusuz ilacı solumak zararlı değildir çünkü kokusu yoktur. Sadece ilaçlama yapılırken gıda maddelerine ilaç temas etmemelidir. Aynı zamanda Mutfak eşyaları Tabak, Tencere, tava, Kaşık ,Çatal, gibi benzeri mutfak ekipmanları (malzemeleri) kaldırılıp marketten 4-5 tane büyük boy çöp poşeti alıp içine doldurup poşet ağizları sıkıca düğüm atılır. Böyle yaparsanız bu malzemeleri hiç yıkamanıza gerek kalmaz. Bu Malzemeleri Üstteki gibi Kaldırmazsanız Mutlaka sıvı bulaşık detarjanı koyup sıcak su ile yıkamalısınız.

Kokusuz ilaçlamada ilaçlanan yeri terketmeye gerek varmı.?

Hayır terketmenize hiç gerek yoktur. Kokusu yoktur ilaçlanan yerde nefes almanızında hiçbir zararı yoktur. Günlük yaşamınıza huzur içinde devam edebilirsiniz.

Kokusuz ilaçlama nasıl yapılır.?

Kokusuz ilaçlama sırt pompasına   ilaç ve su doldurarak gerekli yerlere ilaç sıkarak yapılır. İnsan üzerine  ve gıdalara ilaç temas etmemelidir.

Kokusuz ilaçlamadan sonra temizlik yapılmalımıdır.?

Kokusuz ilaçlamadan sonra ince temizliğe gerek yoktur. Sadece mutfaktaki ilaçlamadan önce kaldırmadığınız Tabak, Çanak, Tencere,  Tava, kaşık, çatal, yani mutfak eşyaları sıvı bulaşık deterjanı koyup sıcak su ile yıkanmalıdır. Mutfak dolap içleri ve dolap kapıları mutfaktaki masa ve  mermer üzeri sıvı sabunlu bez  veya süngerle silinmelidir. Not: Kapı çerçeveleri fırın ve buzdolabı arkaları süpürgelikler 15 gün silinmemelidir. Amaç ilacın kalıcı tesiri sayesinde dışarıdan gelen ve yumurtadan çıkacak böceklerinde ilaca temas etmesini sağlayıp  onlarında ölmesidir.

Kokusuz ilaçlama hangi haşereleri öldürür.?

Hamam böceği, Kalorifer böceği ,Karafatma ,Oryantal hamam böceği, Amerikan hamamböceği, kakalak, sinek, sivrisinek, örümcek,Tatarcık sineği, Gümüş böceği, Güve, Dana burnu, Karıncayı öldürür.

Kokusuz ilaçlama hangi böcekleri öldürmez.?

Kokusuz ilaçlama zor ölen böcekleri öldürmez bu defalarca denenmiştir. Bunlar pire, Tahta kurusu, Tesbih böceği, Kene, Yaban arısı,Ağaç kurdu, salyangoz, Çıyan Kırkayak, deri böceği, gibi haşereleri öldürmez .Biz akademik bilgi ve eğitime sahip bir firmayız bu böcekler üzerinde çeşitli deneyler yapıldı.


Zafer Mühendislik İlaçlama Haşere