Beyaz Toz böcekleri


               
             Beyaz toz böcekleri

 

                

 

Toz böcekleri toz kadar küçük oldukları için halk dilinde bunlara genellikle beyaz toz böcekleri, denir. Saksılarda, nemli, rutubetli, duvarları küflü, evlerde görülür. Toprak biyolojisinde özelliklede pançalanmayı  sağladığı   için  intikatör ve humus oluşumuna dönüşürken mevcut toprağı bitkilerin  faydalanacağı şekle sokarken aynı zamanda bu böceklerde oluşur. Mevcut besinleri çürümekte olan bitkiler ve hayvanların artıkları mantar,algbakterileri ve bir hücrelilerin oluşumunu sağlar. Nemsiz yerde görülmezler  Kısacası  bu  çok küçük beyaz  böcekler  nemsiz  yerlerde yaşıyamazlar.Bu saç kepeği  boyutundaki  minik  toz böcekleri  yada toz şeker tanelerikadar olan bu böcekler odalarda masa üzerinde  mobilya üzerlerinde kıtaparalarında dolap içlerinde yüzlercesi  kışın  nemli rutubetli karanlık yerlerde daha çok görülür.  Çok küçük oldukları için İlk bakışta göremessiniz çok yakından bakınca yavaşca yürüdüklerini kımıldadıklarını görebilirsiniz

 

İLAÇLAMA ÜCRETLERİ

İstanbul’un Her Semtinde Toz Böcekleri ilaçlaması yapılır  İstanbul dışından kesinlikle aramayınız

130 m2 Kadar yanı 2+1 Ev ilaçlaması 130TL
Güçlendirilmiş özel kaşimlı ilaç 170 TL  – m2  artarsa fiyat değişir 

Biz başkaları gibi bu toz böceği ilaçlamasında böcek ilaçlamada kullanılan hamam böceği ilacı kullanmıyoruz. Zaten böcek ilaçları kulanıpta bu yerlerde gezen toz böcekleri ile başa çıkamassınız.

        Aşağidakı resimler 150 kat büyütülmüş Toz böceği  ( Mayt – mite ) resimleridir.

 .

 . . 

    Aşağıda evdeki akarlar yüzünden daralmış akciğerdeki bronşcuk resimlerini görüyorsunuz

 

     

Akarların alerji yapan dışkılarıdır. Bir akar günde ortalama 15 kez dışkı yapar 100 akar haftada iki mikrogram alerjen üretir.10 mikrogram üzerine çıkması durumunda astım hastalığı yapar.Akarlar mite maytlar) eşyalar üzerinde halılarda yatak minder yorgan yastık çekyat üzerine oturduğunuz zaman bunlar
partıküller şeklinde havada uçuşarak solunum yoluyla alejik reaksiyona ve akciğerlerde bronşların tıkanmasına (Yukarıdaki sol resimde görüldüğü gibi)
neden olurlar.


Dıştan belirtileri nelerdir? 
 

Bu alerji belirtileri, gözlerde kızarma, gözlerde sulanma, gözlerde kaşıntı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırık şeklinde görülür.


Beyaz toz böcekleri ısırığı resimleri alttadır

Sizdeki böcek ısırığı bunlara benzemiyorsa o zaman o ısırık tahta kurusu ısırığı, pire ısırığı, karınca ısırığı, kırkayak ısırıği, Çıyan ısırığı, Sivrisinek ısırığı, tatarcık sineği ısırığı, olabilir. Çoğu zaman böcek ısırığını doktor’ da anlayamaz sadece bu bir böcek ısırığıdır evinizi ilaçlama firması çağırın  ilaçlatın der. Biz bu sözleri bizi arayan müşterilerden her gün duyuyoruz.

 

 . . 

 

 . . 

 

Beyaz toz böcekleri ne kadar yaşarlar.? 

Eğerki ilaçlama yaptırmassanız erkek toz böcekleri 1 ay yaşar ve ölürler. Dişi beyaz toz böcekleri ise ortalama 2 ay kadar yaşarlar 
ortalama 80-100  yumurta birakırlar.                                  

 

Çamaşır suyu ile temizlik yapmak bu böcekleri yok edermi?

Hiçbir çamaşır suyu veya  temizlik maddesi bu böcekleri öldürmez. Sadece bunlarla özel ilaçla ilaçlama ile başa çıkılabilir.

 

 . 

Toz böcekleri hangi mevsimde ve  hangi evlerde görülür?

Beyaz toz böcekleri daha çok kışın rutubetli duvarları nemli küflü evlerde görülür. Bu toz kadar küçük böcekler yazında arada bir
görülebilir. Hiç olmassa elbise dolabını duvara tam yaslamayın dolabın arkasında 5 parmak kadar bir boşluk bırakın, duvar küf yapmasın.

 

 650 X 400
 Tarla ve bahçede yaşayan akarlar bitkilere zarar veren böcekleri yok ederler

 

Beyaz toz böcekleri neden oluşur ?

Islak veya nemli karton bu böceklerin oluşmasına imkan sağlar. Bazende saksı çiçek toprağından eve yayılır saksı hemen ev dışındakı çöp kutusuna atılmalıdır.

 

Toz böceklerinden nasıl kurtulurum ?

Biri internette şöyle yazmış her şeyi denedim evi havalandırdım, çamaşırları yüksek ısıda yıkadım evin her tarafını çamaşır suları ile yıkadım temizledim kendim evi ilaçladım yinede hiç bir değişiklik yok çıldıracağım yazmış NOT = Siz kendiniz ilaçlama yapmanızla sorunu çözemessiniz yani bitmez devam eder isterseniz bir kendiniz ilaçlayın deneyin zaten beceremeyeceksiniz olmayacak sonrada bizi arayınız.

Ev temizliği akarları yok edermi ?

Bildiğimiz klasik ev temizlik yöntemleri sabunlu bezle veya çamaşır suyu ile silmek gibi yöntemler akarları ve alerji yapan mite maytları evden temizlemek mümkün değildir.  İlaçlama yaptırmak şarttır.

.

 

Akarlar miteler nerelerde yaşarlar? 

Ev tozunda pamuk ve diğer lifler, evcil hayvan atıkları çeşitli bakteriler bitki ve böcek artıkları bulunur. Böyle ortamda ve içinde yaşayan en önemli zararlı olanı ev tozu akarları diğer adıyla mitelerdir. akarlar sicak ve nemli yerlerde çoğalırlar. Gözlegörülmeyecek kadar küçüktürler. Yastık, yorgan, yatak ve halı içlerinde minderlerde çekyat ve  koltuklarda barınmayı çok severler.

Akarlar nasıl alerji yapar ?

Akarların alerji yapan dışkılarıdır. Bir akar günde ortalama 15 kez dışkı yapar 100 akar haftada iki mikrogram alerjen üretir.10 mikrogram üzerine çıkması durumunda astım hastalığı yapabilir.


Toz böcekleri nasıl oluşur ? 

Havalar soğuyunca içerideki havanın fazla ısınmasından dolayı toz küf ve küf kökenli mantarlar, beyaz töz böceklerinin oluşumuna sebep olur. 


Evde akar ajerji belirtileri nelerdir.?

Akarlar mite mayt) eşyalar  üzerinde halılarda yatak minder yorgan yastık çekyat üzerine oturduğunuz zaman bunlar partıküller şeklinde havada uçuşarak solunum yoluyla alejik reaksiyona sebep olurlar. Bu alerji belirtileri, gözlerde kızarma, gözlerde sulanma, gözlerde kaşıntı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırık şeklinde görülür.

Akarlar hangi hastalıklara yol açarlar ?

Yatak, Yastık, ve yorgandaki akar alerjenler uykuda solunum yollarına geçerler.  Akciğerlerde hava yollarına ulaşırlar. alejik reaksiyon başlatırlar. Böylece astım  hava yollarında daralma ve balgam başlarvede artar. Gece öksürüğü hırıltı saman nezlesine solunum ve nefes darlığına sebep olurlar

Mite akar alerjisini soğuk algınlığı ve gripten ayırın!

Soğuk allgınlığı ortalama 10 günden fazla sürmez. Mite ve ev tozu alerjileri ise haftalar ve aylarca sürebilir.not grip ve soğuk algınlığında ateş, ve baş ağrıları görülür. Mite ve ev tozu alerjilerinde ise bu şikayetler görülmez.


Alerji olduğunuz nasıl tespit edilir.? 

Eğer belirtiler 10 günden daha fazla sürerse  hekime başvurun. Doktor  sizi alerji uzmanına yollar oda sağlık geçmişinizi ve ne gibi belirtiler olduğunu sorar alerji için deri testi yapar. Bazen kan testide gerekebilir.


 


 


 


 


 

 Zafer Mühendislik İlaçlama Haşere